Historie motýlků: z válečné vřavy na krky všech mužů na světě

Historie motýlků: z válečné vřavy na krky všech mužů na světě

Motýlek pozvedne váš vzhled o úroveň výš – a vůbec nezáleží na tom, jestli chcete působit ještě víc elegantně v saku nebo ještě víc originálně v hipsterském outfitu. Jak vůbec došlo k tomu, že se malý kousek ozdobné látky usadil na pánských a později i na dámských krcích?

Let z bitevního pole na šlechtická sídla

Věděli jste, že motýlek vznikl jako ryze praktická část pánského šatníku? Poprvé se totiž objevil během prusko-rakouské války, kdy ho používali chorvatští žoldnéři k tomu, aby se jim u krku nerozepínala košile. Nápad se zalíbil šlechticům na dvoře francouzského krále, kteří motýlek proměnili v elegantní módní doplněk – a tahle role už mu zůstala dodnes.

cerveny_a_modry_motylek_rudolf_otto_kilian       designovy_motylek_george_otto_kilian    elegantni_motylek_vincenzo_otto_kilian_min

Košili si dnes už můžete zapnout na knoflíčky, ale přesto ji doplňte o elegány z naší sbírky motýl(k)ů. Rudolfem, Georgem nebo Vincenzo by určitě nepohrdla ani francouzská šlechta!

 

Motýlí rekordmani

Největšího motýlka na světě najdete v americkém San Diegu: je dlouhý 4,5 metrů a široký 2 metry. Vyrobit si ho nechal Zach Barnhorst, aby nalákal kolemjdoucí do svého obchodu s motýlky. A protože se nejednalo o předvázaný motýlek, potřeboval při jeho instalaci pomoc hned několika asistentů, kteří jej společnými silami zavazovali.

Ještě větší motýlek se nachází v Dánsku – jen není vyrobený z látky, ale z cihel. Unikátní budovu ve tvaru motýlku najdete v moderní kodaňské čtvrti Ørested a její trávou porostlou střechu můžete využít k procházkám nebo projížďkám na kole.

pestrobarevny-motylek-charles-otto-kilian-min         retro-motylek-s-kvetinovym-vzorem-quentin-otto-kilian-min    motylek-s-hudebnim-motivem-ray-otto-kilian-min

Naše motýlky sice neměří několik metrů a na kole po nich jezdit nedoporučujeme, ale zato si je zvládnete kolem krku uvázat i bez cizí pomoci. Vyzkoušejte si to třeba s našimi novinkami Charlesem, Quentinem nebo Rayem.

 

Přidejte se k motýlkovým hrdinům

Z historických osobností patřil mezi slavné nositele motýlků například Albert Einstein, Abraham Lincoln, Winston Churchill nebo Sigmund Freud. Na motýlky si potrpěl i slavný detektiv Hercule Poirot nebo Indiana Jones. Chcete se k nim přidat? Vyberte si svého favorita na našem eshopu. Pak se klidně můžete pustit třeba do přemýšlení nad teorií relativity nebo do hledání ztracených pokladů uprostřed džungle.